Jaký nástroj použijete pro zhotovení přesných válcových otvorů

0 Comments

se et=UTF-8″>

Zhotovování válcových otvorů v obrobcích patří k nejstarším metodám obrábění kovů, dřeva i plastů. Primárně k tomu slouží vrtáky a každý z vás si jistě dokáže takový nástroj představit. A je docela pravděpodobné, že i ve vaší domácí dílně máte alespoň jeden vrták k dispozici, ať už je určen pro vrtání do oceli, anebo třeba do zdiva.

strojírenské nástroje

Vyvrtat otvor ruční vrtačkou dokáže kde kdo a práci s těmito stroji a nástroji se učí už děti školou povinné. Vrtačka je totiž nástroj, který je ve školních dílnách i v domácnostech zastoupen ve velmi hojné míře. Tento způsob obrábění také nevyžaduje žádné zvláštní znalosti a dovednosti, srovnatelné například se soustružením, frézováním, hoblováním a broušením.

vrtání přesných otvorů

Vrtáky zhotovují otvory poměrně nepřesné. Počítá se s tím, že budou využitelné v situacích, kdy je zaručena poměrně velká vůle mezi otvorem a dříkem, který v ní bude zasunut, tedy například v podobě šroubového spoje. Existují však situace, ve strojírenství poměrně hojně zastoupené, kdy je zapotřebí zhotovit otvor naopak velmi přesný. S parametry takovými, aby vůle mezi dříkem (hřídelí) a otvorem byla minimální. Toto se odehrává například v situacích, kdy se v těchto spojích pohybují některé další součásti, například ložiska. Typickým příkladem této situace je vačková hřídel v motoru automobilu.

Abychom mohli vyrobit velmi přesný otvor, musíme do předvrtané díry po vrtáku vsunout výhrubník a po něm následně stavitelný výstružník i-nastroje.cz.

Výstružníky jsou již speciální strojírenské nástroje a nebývají běžnou součástí domácího vybavení, využívají se ve strojírenské výrobě a mimo jiné i v údržbě a v některých dílenských zámečnických provozech. Výhodou výstružníků je jejich přijatelná cena a velmi dobrá dostupnost. Patří v oboru strojírenství k běžným nástrojům, které lze zakoupit i v maloobchodní síti.